2013. március 26., kedd

Füstölt húsos rakott padlizsán

Szeretjük a savanyú káposztát, most nem vacakoltam vele sokat.

Másfél kiló savanyú káposztát fazékba tettem, közepére belevágtam egy pár apci kolbászt - ezen érezzük legkevésbé a tartósítószer ízét (:.
Felöntöttem vízzel, két babérlevél, só, bors került még bele.Egy nagy marék rizzsel megszórtam a tetejét, hogy murcos legyen.
Összefőztem.
Aki kért, kapott a tányérjára egy kis tejfölt.

2013. március 20., szerda

Spenót

Kifejezetten a Húgom eledele, mi nem szeretjük, de ő imádja. Így elkészítette magának paleo módra. Mivel nincs már belőle egy kanállal sem, gondolom jó volt!
Egy zacskónyi fagyasztott spenótot kiolvasztott.
Ráöntötte egy fej, üvegesre dinsztelt hagymára. Sóval, szerecsendióval, fehér borssal, és négy gerezd összenyomott fokhagymával fűszerezte. Forrás után beleöntött egy doboz zabtejszínt, még hígította vízzel. Összeforrt és kész.
Tojást és virslit sütött hozzá.

Tonhal saláta

Ezt az ételt, a Húgom a szentendrei barátnőjénél ette, s miután hazajött a hétvégi boszizsúrról, itthon is elkészítette, nekünk.
Nagyon finom!
A díszítés: csípős pirosarany,  rákenegettük a falatokra.
Egy konzerv tonhalat megszabadított a héjától, villával összetörte. A következőket keverte hozzá: egy fej hagyma apróra kockázva, egy jó maréknyi főtt zöldborsó, három apróra vágott főtt tojás,  egy kis fej saláta szabdalva, némi olivaolaj, só, bors, szerecsendió.
És eeeennnnyiiii, ahogy mondaná.

Paradicsomos gombapörkölt karfiolágyban

A mai kreálmányom leginkább a jól ismert bolognaihoz hasonlít. Tésztával, vagy pizzára rakva bizonyára a soványka családtagjaim is megennék.
Egy fej karfiolt egy szál sárgarépával vegetás, rozmaringos vízben puhára főztem. 
Közben fél kiló gombából készítettem egy hagyományos és csípős gomba-pörköltöt, persze tejföl nélkül.
Harmadik lépésként egy fél liter paradicsomléből másfél fakanál zablisztből, három evő nyírfacukorból és némi sóból főztem egy pari-szószt.
Egy jénaiba beletettem a répa-karfiol keverék felét, rá a gombapörkölt, rá karfiolék másik fele, végül nyakon öntöttem a szósszal. 
Sütőben összemelegítettem őket.
Jól laktam vele.
Legközelebb kipróbálom úgy, hogy a paradicsomszószt kicserélem tojásra.

2013. március 19., kedd

Paleo salátafőzelék

Kifejezetten kihívásként éltem meg a salátafőzelék elkészítését...
Két és fél fej saláta volt az alapanyag, nagyobb családnak nyugodtan lehet négy.
Megmostam és felvágtam, egy levelet négy-öt felé. (nem egyesével...:))
Két szelet füstölt szalonnát kiolvasztottam, majd kiszedtem. A visszamaradt zsírba három gerezd fokhagymát nyomtam, belezuttyintottam egy doboz zabtejszínt, egy evő nyírfacukrot, pici sót, egy leveskockát és némi citromlevet. Összeforrt, majd hozzáadtam a salátalevelet.
Pároltam egész addig, amíg nagyítóval kellett néznem a fazék aljába. Nagyon összeesett, nagyon összezsugorodott. Kénytelen voltam sűrítéshez folyamodni. Két evőkanál zablisztet szárazon erős barnára pirítottam, vízzel felengedtem, majd hozzá tettem a főzelékhez. Kicsit hígítottam vízzel, és kóstolás után belevándorolt még egy evő nyírfacukor, és némi ecet. Sajnos a citromlé nem ízlett. Végül visszaöntöttem bele a szalonnapörcöt is.
Egészen finom. Virslit sütöttem mellé.

2013. március 17., vasárnap

Rozmaringos töltött dagadó

Kb. egy kilónyi volt a dagadó. Kívül-belül sóztam.
Töltelék: olíván dinszteltem két fej hagymát, hozzá tettem 20 deka összekockázott füstölt sonkát, majd a kiolvasztott zöldséget. ( borsó, karfiol, sárgarépa, brokkoli) Megfűszereztem sóval, borssal, pici őrölt köménymaggal, vegetával, négy gerezd fokhagymával.
Addig sült, míg roppanóssá vált a zöldség. Picit hűlt, hozzá kevertem egy tojást és 20 deka kockára szelt ordát. 
Megtöltöttem a dagadót,fogpiszkálóval összetűztem. Olajozott tepsibe helyeztem, a tetejét megszórtam rozmaringgal.
Pici vizet öntöttem alája, melyben kb. nyolcvan percet fólia alatt párolódott. 
Aztán mindét oldalát pirítottam.
Sült répával és csípős esetes paprikával ettük. ( párolt rizs készült hozzá a többieknek)

Szezámos csirkefalatok kínai wok-zöldséggel

Három csirkemellet nagyobb darabokra szeltem. Készítettem egy "pácot", amiben addig pihent a husi, míg a zöldségköretet elkészítettem.
Pác: 3 tojás felverve, só, némi kecsap, digoni mustár, bors, pirított szezámmag- ez utóbbit igen bőven szórtam.
Zöldségköret:
összeszeleteltem egy nagy fej hagymát, három sárgarépát, negyed fej káposztát./ők nyers zöldségek voltak./ Olíva olajat  hevítettem a woktálban, beleszórtam a zöldségeket és kb. negyed órát tologattam őket az edényben. Közben az alábbi fűszerekkel ízesítettem: szójaszósz, Worchester szósz, só, bors, kávéskanál méz, 4 gerezd összenyomott fokhagyma. Végül hozzá öntöttem egy konzerv kukoricát. Legvégül megszórtam egy marék apróra vágott friss zellerlevéllel.
Karcsú családtagjaimnak közben kifőztem egy adag tésztát, és miután kiszedtem a wokból a kész sült zöldségek felét magunknak, a maradékot összekevertem a spagettivel nekik.

A husikat olajban kisütöttem. Végül a maradék "pácot" is , mint egy tojáslepényt.

2013. március 8., péntek

Cukkinivitorlás olaszosan

Tegnap alkottuk Húgommal!
Elkészítettem a ragut:
60 deka darált húst másfél fej hagymán sütöttem, egészen barnásra. Fűszereztem 3 fej préselt fokhagymával, néhány tekerésnyi friss színes borssal, szerecsendióval,vegetával, bazsalikommal és oregánóval.
Végül bele zuttyintottam fél doboz zabtejszínt, és fél üveg paradicsomlevet.


Elkészítettük a vitorlást. Egy-egy cukkinit négybe vágtunk, kikapartunk a belsejéből egy keveset,  - nem hámoztam meg - meghintettük kívül belül vegetéval és sóval. Egy fél-fél szelet füstölt tarja szelettel kibéleltük a hajócskát, rámertem a ragut, füstölt sajtreszelék került a tetejére.
Ici-pici vizet öntöttem a tepsibe, alája, 220 fokon alul-felül sütöttem fóliával letakarva kb. 30 percet, majd pirítottam a tetejét.
Ma még jobb volt, mint tegnap!

2013. március 3., vasárnap

Zöldséges lepényke

Megszenvedtük Húgommal, de megérte! 
A sütéssel akadtak problémáink....

Összeállítás:
1 kilónyi zöldséget - brokkoli, répa, karfiol, gomba - puhára főztem. Leszűrés után krumplinyomóval adtam a formájának. Újra leöntöttem a levet  - át is kellett volna szűrni talán gézen.
Só, bors - nem sajnáltam - és két gerezd fokhagyma került bele, két tojás társaságában. Elég lett volna egy tojás is, mert nagyon lágy lett. 
Sütés:
Olivában kezdtem kisütni, az első darabjaira hullott szét a serpenyőben. Erre került hozzá két evő zabpehelyliszt. A második már csak fordításkor esett darabjaira. Ekkor egy jó marék zabpelyhet öntöttem  a zöldséges keverékembe.
Majd semmit nem bízva a véletlenre, sütőpapírra tettem az ellapított gombóckákat, és tepsiben sült körülbelül fél órát! Félidőben megforgattam. 
Annál is inkább jó választás volt a serpenyőt tepsire cserélni, mert az első kettő csöpögött az olajtól, nagyon megszívta magát!
Sajna nagyon nehezen vált meg a papírtól! 
Ám ízletes köret kerekedett a csirkecombok mellé!

2013. március 2., szombat

Baconnal töltött csiperke kalapok

Az utóbbi hetek legjobb kajája lett, ha azt mondom, hogy két órával ebéd után az üres tepsi ásítozott a konyhapultomon, mindent elárultam.

Igaz ami igaz, nem egy ócccsssó étek!

Elkészítettem a tölteléket. Egy fél kiló füstölt kockázott bacont sütöttem serpenyőben, amikor elegendő zsírt engedett, hozzá kevertem két közepes fej szálasra szeletelt hagymát. Majd legvégül hozzányomtam 7-8 gerezd fokhagymát, és készre sütöttem. ( Nekem az a kész, amikor a hagyma barnára sül.)

Körülbelül 60-70 deka nagy fejű gombát megmostam. Néhány éve már nem húzom le a "bőrét", sokkal intenzívebb gombaízt eredményez! A tönköket félre tettem, és kivájtam a kalapokból a lemezkéket kiskanállal.Vigyázat, könnyen törik!
Mindegyiket meghintettem óvatosan kívül belül borssal és vegetával, majd egy kiolívázott tepsibe helyeztem őket.

Miután a töltelék a helyére került, megszórtam reszelt sajttal. Lefedtem alufóliával, és 200 fokon húsz percet pároltam, végül 10 percet pirítottam.

Íme:

Gebéim párolt rizst kaptak hozzá, amit az ételből kiengedett lével locsoltak.

Csicsóka újra, fenntartással

Most tepsibe tettem a megsikált, karikára szeletelt zöldséget. Megfűszereztem sóval borssal, pici olívával.Nyakon öntöttem fél liter főzőtejszínnel, és sajttal - reszelttel - megszórtam. Megsütöttem.

Sajnos, valamiért most másodjára nem ízlett.
Érzek valami pici kesernyés, vagy fura utóízt rajta. A családom sem őrjöngött, mikor eléjük tettem...

Arról nem beszélve, hogy nekem a két evőkanálnyi mennyiség is olyan szélgörcsöt okozott, hogy el kellett zárkóznom a világ szeme elől vagy két órára....

Azt hiszem, kell keresnem valami újabb zöldséget....

Rántott karaj

Az első paleós próbálkozásunk, de nem panaszkodom, nagyon kellemesre sikerült.

Így négyszemközt elárulom, hogy húsz év után tanultam meg az IGYP-t, azaz az igen gyors panírozást! Rühelltem csinálni régen, főleg, amikor zöldséget rántottam, egy hegynyit... Mindent egyesével, egyik edényből, másikba, villával taszigálni...... Brrrrrrr!
Három fedeles műanyagedény, és, mára jobban rázom már, mint Laisz András. ( én nem énekelek közben)
Azaz már csak két edény kell, mert a lisztesre nincs szükség.
Probléma nélkül rajta marad a felvert tojás a husin, liszt nélkül is!
Prézli helyett zabpehely törmelékbe forgattuk a szeleteket.
S hogy teljes legyen a boldogság, tepsibe raktuk a karajt, sütőpapírra, megspricceltük olajjal. Körülbelül 50 percet sütöttük a sütőben 200-220 fok körül, - nem légkeveréssel - egyszer félidőben megforgattuk.
Egy picit persze más az íz, de nem száradt ki.
Ízlett mindenkinek, és karcsú családtagjaim beleegyezésüket adták a rántott hús ilyetén elkészítéséhez, az elkövetkezendő időkre is!

Cukkinis csirke

Hát, ez nem lett olyan nagyon nagyon, de megettük.
Ez a NETRŐL bemásolt recept!

"Egy tálba kevés olivát öntök és a fűszereket beleteszem só,bors, ízvarázs, majoránna, kakukkfű, petrezselyem, majd ebbe a pácba belehelyezem és elkeverem a hússzeleteket.
A cukkinit megmosom és leszedem a héját, majd karikákra vágom.
Egy hőálló tál alját picit bekenek olivával és a cukkinikarikákat 2-3 soron ráhelyezem (mert úgy is megpuhul, átázhat inkább több sor legyen)
Ráhelyezem a bepácolt hússzeleteket, lefedem alufóliával.
Előmelegítem a sütőt 200 fokra és kb. 25-30 percig pácolom. Megnézem, hogy a hús már fehér, akkor leveszem a fóliát.
A tojásokat felverem és a reszelt sajtot belekeverem, ezzel öntöm le a tálat.
Addig pirítom még tovább, amíg a sajtos keverék rápirosodik."

Borzasztó sok vizet eresztett a tálba, le kellett öntenem róla. Gondolom a cukkinitől.
Kép most nem készült. Valami erősebb fűszer kellene a pácba az én ízvilágom kívánalma szerint. És talán markánsabb lenne, ha a húsokat pác után hirtelen grillserpenyőben elősütnénk.

Paraszt nyárs

Ezt az eszközt épp huszonhárom évvel ezelőtt kaptuk nászajándékba a férjem nagynénjétől. Aki negyven éve az oroszoknál volt külkereskedelmi képviselő, és onnan van a MADE IN. Jó soká őrizgette, mire megkaptuk... De nem bánom cseppet se, mert soha semmi baja nem volt - megbízható szoci gyártmány - és nem hétköznapi a látványa sem.
Nagyon lassan forog, úgy sül meg rajta a cucc, a nyársakat félidőben megforgatjuk a saját tengelyük körül,  hogy a belső felük kívülre kerülve szintén pirulhasson.
A résztvevők:
legfelül mindig füstölt szalonna van, hogy önmagát tudja locsolni.
Aztán váltakozva:
füstölt kolbi, hagyma szelet, füstölt sonka és a husi.
Semmi egyéb fűszert nem teszek rá, így sem nagyon gyomorkímélő...

Zöldséges vagdalt

A múlt heti ebédünk volt, szintén cékla és répa körettel.
Jó kaja és egyszerű.
Vettem egy 450 grammos fagyasztott zöldséget, amiben volt zöldbab is. Vegetás vízben picit megfőztem.
Majd készítettem egy fasírt alapot, 80 deka darált hús, három tojás, és a fűszerek: só, bors, fokhagyma, por paprika. Végül belekevertem a zöldséget.
Beletömködtem egy tupperes sütőbe, és megsütöttem, mikor megpirult a teteje, kivettem, és egy tepsin a többi részét is megpirítottam.
Hamar a végére jártunk!

Tejszínes-mustáros hús NEM paleo

Bár lehet, hogy a tejszínt kiváltva megehető.Ma bűnöztünk egy kicsit.
Viszont egyik kedvence a családnak, így leírom, hátha valaki kedvet kap hozzá.
A combot szeletelem, kiverem, só, bors, és házi zsíron hirtelen megkapatom mindkét oldalát. A lábasba visszatéve felöntöm száraz fehér bor és víz keverékével.
Puhára párolom.
A következő maszatot öntöm rá:
4-4 evő mustár mézzel keverve, bele gyömbér, fél evő.
Végül 2 deci főzőtejszín.
Rottyan egyet és kész. Régen tésztával ettük, de rósejbnivel is isteni.
Na meg a párolt zöldségekkel is klassz!

Répa, cékla, csicsóka: a mesterhármas köret

A répa már régóta kedvenc! Minden husihoz befaljuk.
Így készül:
sós vízben roppanósra előfőzöm. Átteszem egy tepsibe, kakukkfűvel bőven szórom, kevés oliva, és addig sül míg egy picit ráncossá válik a külseje. Kb. 20 perc ( a cékla mellé szoktam tenni, időspóri miatt, persze külön tepsiben)

Cékla:
meghámozom - gumikesztyűben :) - cikkekre vágom. Fólia a tepsi aljára, bele a cékla, olaj, őrölt köménymag, némi bors, só, két-három evő citromlé.összezutyálom. 250 fokon majd egy órát sül alul-felül.Óvatosan keverem át, mert hamar fel lehet szántani az alufóliát...


Csicsóka
Már régebb óta szerettem volna kipróbálni. Bár a paleo tiltja, nem tudom miért. Keményítő tartalma alig van, ellenben rosttartalma igen, rengeteg vitaminja is,könnyen emészthető. Hacsak nem mert ősanyánk nem kotorhatta ki ásóbotjával az aranyos kis gumókat a földből. Már Európában ugye! De amerikai ősemberek is voltak...
Meghámoztam.
Illetve legelőször megkértem a zöldségest, hogy hozzon már, mert nem volt még itt ilyen zöldség soha...
Olajon a karikára vágott csicsókát sütöttem, pároltam, engedett levet. Só, bors.
Amikor majdnem puha volt, rányomtam három gerezd fokhagymát.
Kb. húsz perc alatt elkészül. ( plusz a puccantás) Jó!

Tejszínes-mustáros hússal ettük ma ebédre őket.

Tepertő krém

Az úgy kezdődött, hogy vettem 5 kiló zsírszalonnát, mert majdnem olyan ára van, - 850 -  mint a házi zsírnak, - 900 - amit venni szoktam, de marad utána egy csomó töpörtyű, ami mifelénk 1000 Ft-os áron kínálja magát a bolti hűtőpolcon.
Sajnos kicsit elbascsiztam, mert a zsírt túlsütöttem, de ehető.
Szóval így készül:
fél kiló anyag ledarálva, 4 kemény tojás nagyon apróra vágva
És a fűszerek:
só, bors, piros por paprika, édes, erős, kecsap, mustár, apróra kockázott lila hagyma, két kis fej.

Na meg akinek, ami eszébe jut!

Most én például beleöntöttem egy kiskanál cukrot, só helyett... De úgyis letagadom!

Zöldségszeletekre és sajtra kenegetve esszük.

Lagzi Lajcsi zellerkrémlevese, átalakítva

Sokáig a zellert csak a húslevesbe tettem, majd kihajintottam belőle, tányérjába senkinek nem került.
Aztán véletlenül pont azt az epizódot láttam a tv-ben egy főzőműsorból, melyben híres torombita művészünk is bemutatta kulináris tudományát.Valamennyi vendége Lajcsinak, az asztalra borulva áradozott. Ki kellett próbálnom.
ÉS IGEN! FANTASZTIKUS!
Íme, paleo módban és (eredetiben).

Két öklömnyi zellert ( két nagy krumplival) apró kockára alakítva, együtt pirítottam egy nagy fej kockázott vöröshagymával, zsíron.
Felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje, sóval, borssal, 2 leveskockával fűszereztem. Amikor megpuhult, bele a merülőturmix, majd felhígítottam kb. 2-2,5 liternyi vízzel ( és 2 dl tejszínnel).
Felforrt, beleszórtam egy csokor nagyon apróra vágott petrezselyem zöldet, amit a hó alól kapartam ki a kiskertemben.
És kész!
Isteni!
A levesbetét jelen esetben tésztagyöngy volt, a karcsúaknak, nekem semmi.
Lajcsi "sváb gombócot" tálal hozzá, ami szinte kiemeli a zeller ízét, ám abszolút nem paleó, így a leírásától most tartózkodom.

Ajánlom mindenkinek, azoknak is ízleni fog, akik nincsenek oda e csúnya külsejű, nehezen pucolható,erős ízű zöldségért!

Kenőmájas, ala húgom

Bár a paleo nem szereti a töltelék árut, én megveszem a felvágottat. Igyekszem a nagyon drágát, mert az ár, fordítottan arányos a benne található blőnyével, bőrkével,füle-farkával E-kkel és szójával.:)
Rendszerint sonkákat, főtt és /vagy füstölt tarját, lapockát.
Megvallom, néha már a fülünkön folyik, olyankor készítek krémeket, padlizsán - imádjuk - tepertő, tojás alapút.
Fent nevezett tegnap került először az asztalunkra, valamelyik családtagom meg is állapította:
Ó, ez nem hasonlít a boltira, mert ennek máj íze van!
Tehát:
fél kiló csirkemáj beleugrott három fakanál zsírba, ( ha különlegeset szeretnél, liba zsírra tedd) benne főtt, sült, egészen készen állapotig.
Közben felkockázott a húgom másfél nagy fej hagymát, amit csak akkor öntött a májra, amikor azt már lehúzta a tűzhelyről. Épp csak egy picit megabálódott a zsírban.
Beleeresztette a turmixot, némi mustárt, borsot, majoránnát, tárkonyt,végül sózta, kellemesre.
Bele ugorhat még egy/két apróra vágott savanyúubi, ízlés szerint.
Sajtra kenve ettük, különlegesen fini.
Legközelebb megszórom némi zöldségzölddel, szerintem javítani fog rajta.
Esetleg egy-két gerezd fokhagyma?
( a fotó csúfos, a zsír kicsücsült a tetejére, attól sárga )

Paleo kelkáposzta főzelék

Ez a recept fenn van a neten. Én is pontosan úgy készítettem.(vízben fő, 2 kg zöld levél, 4 gerezd fokhagyma,szétnyomva, só, köménymag, pürésít, visszatölt, rottyint)
Inkább néhány tapasztalatot osztanék meg részletesebben.
Teljesen le kell önteni a főzővizet turmixolás előtt! Inkább vissza kell pótolni. Most sietni akartam, hát csak a fele vizet mertem le, híg lett a végeredmény...
Pirítottam bele egy hagymát is, külön, ahogy pl. a borsónál.
Nem szükséges, az ízvilághoz némi édesítést tesz hozzá, ami ennél a főzeléknél hiányozhat szerintem.
Ja, beledobtam egy húsleves kockát is. Nem ártott neki, és lazán szétolvadt a főzelékvízben, volt miben...
És az általános észrevétel: szebb szín, erősebb íz!

Finom lett! Pörkölttel ettük!

( ráadásul olyan boldog vagyok, hogy semmi lelkiismeretfurdalást nem okoz: egy szikra szénhidrát sincs benne :))

Darált hússal rakott savanyú káposzta

Tegnap kreáltam, a facén talált recept paleósodott. 


Egy kiló savanyú kápit feltettem főni, vízben.
Kb. 70 deka darálthúst egy nagy fej dinsztelt hagymán pirítottam és sóval, borssal, pirospaprikával, 3 gerezd átnyomott fokhagymával ízesítettem.Fehéredésig, készre sült. (Legközelebb simán pörköltet fogok csinálni, nem darálthúst, csak apróbbra vágom.)
Kikentem zsírral a tepsit, a megpuhult, leszűrt káposzta felét leterítettem. Egy kis pohár tejfölt duplájára felvizeztem, sóztam, borsoztam, a felét rálocsoltam a káposztára. Rá a hús, a maradék zöldség, ráloccsant a maradék tejföl és egy kevés reszelt sajttal megszórtam.

Tudom, tudom! A tejföl és a sajt nem paleó! Ez igaz, ki is hagyhattam volna, de a savanyú káposzta tejföl nélkül??!! Vétek!

40 percig sütöttem a sütőben 200 fokon, alul-felül.

A fotóimon látszik a nemes egyszerűség! :) Csupán prezentálnám, hogy nem a levegőbe beszélek, hanem állok a tűzhely mellett!

Ja, és ízlett a családnak! ( Vékonyka rokonaim pedig rakott krumplit kaptak, én a főtt tojás és házikolbi közé sok-sok hagymát is teszek.Próbáljátok ki, imádni fogják!)

Zöldségleves

Az egész család nagyon szereti a leveseket, ha 1-2 nap nincs, már hiányoljuk.
Ez is nagyon egyszerűen paleová tehető. Egyszerűen kihagytam belőle a lisztet, nem sűrítettem semmivel.
A zsíron dinsztelem a felkockázott/karikázott/ szeletelt zöldséget, rá a por paprika, pici csípős is, fűszerek, víz, felforr, megfő, kész.
Szerecsendió - kedvencem, mindenbe rakok - só, bors, egy-két leves kocka.
És annyiféle zöldség, amennyi csak lehet! Szombaton épp a maradék káposztát és kelkápit is belevágtam a szokásosak közé: sárga és fehér répa, gomba, borsó, hagyma, zeller, karalábé.
Nagyon finom!

Almás-keles husikockák, római tálban

Ez a mai ebédünk volt. Valamikor régen elkészítettem valami hasonlót, de nem leltem a receptet a neten sem.
Így magam kreáltam a fűszerezést.
Felkockáztam a disznó dióját, kb. másfél kilót, megszórtam vegetával és zsíron apródonként egy picit megpirítottam. Kb. 60 dekányi kelbimbót félbevágtam, a csúnyább leveleket eltávolítottam.
A beáztatott tálba beledobáltam a zöldséget és a husikockát. A sütéskor visszamaradt zsírból készítettem egy kutyvalékot. Adtam hozzá sót, borsot, őrölt köményt, szerecsendiót, kecsapot és vizet, kb, 1 decit. Fokhagymát is akartam, de kifelejtettem. :)
Ezt beöntöttem a tálba és átforgattam a benne lévőkkel. 220 fokon 70 percet pároltam. Ekkor kivettem, és négy jonagold almát felkockázva hozzákevertem. Vissza a sütőbe, még 30 percre. 

Majd a végén még az edény teteje nélkül forraltam, hogy a keletkezett lé kevesebb legyen.
Kellemes ízhatás, de semmi különleges, szerintem a fokhagyma jót tett volna neki.( alig tudtam keverni, sok lett a cucc....)
Vékonyka családtagjaimnak krumplipürével tálaltam.

Salátavariáció

Karácsony alkalmával sem csináltam nagy cirkuszt a konyhában. Igyekeztem úgy főzni, hogy mindig legyen nekünk is alternatíva.
Az alábbi salátareceptet párolt húshoz ettük.

Összekockáztam apróra az alábbiakat:
2 paradicsom
1 kígyóubi
1 pritamin papri
1 sárga papri
1 lilahagyma - ezt apróra
2 puhára főzött cékla
1 nyers sárgarépa reszelve
2 db savanyúúbi ( saját)
fél saláta
15 deka feta sajt
Fűszerek: egy löttynyi olíva olaj, egy kupica citromlé 3 gerezd fokhagyma összenyomva

JÓÓÓ! ( igazából semmi extra, mindig abból csinálok salit, ami épp van a hűtőben. :)

A családom vékonyabbik felének kifőztem egy fél zacskó orsó tésztát, és a sali felével összekevertem.

A színe pedig egyszerűen szenzációsan lila!!!!!

Anna lányom padlizsános-cukkinis egytálja

Igazából nem paleónak készült,- és némileg rezeg is a léc - hanem a karácsonyi pocakot szerette volna a gyermek kicsit visszavenni, és ezt kreálta:
Két cukkinit meghámozott, felkockázta, egy fél padlizsánnal egyetemben. ( a lila zöldségen maradt a héjruha).
Néhány fakanál zsíron egészen addig pirította-sütötte, amíg meg nem puhultak a darabkák.
Fűszerezte: sóval, borssal, vegetával, oregánóval.
Beleöntött kb. 1 dl paradicsomlevet, egy bolti kisüveges sűrítettet és egy pohár tejfölt.
Összerottyintotta.

Nekem nagyon savanyú volt, így csorgattam bele egy kis mézet.
Ehetőnek titulálom.

PPK azaz paleo paradicsomos káposzta

Íme, egy újabb főzelék!
Több mint két kiló volt a kápi, amit megvettem. Az elkészítés pont úgy kezdődik, mint annó:
felszeleteltem, bele kockáztam egy nagy fej hagymát, felöntöttem vízzel, sóztam és őrölt köménymaggal fűszereztem, puhára főztem.
Teljesen leszűrtem róla a főző fizet - de nem öntöttem ki - majd a zöldségnek majdnem a felét áttettem egy tálba.
Egy liter paradicsom levet használtam fel, a következő -képpen.
Az egyik felét ráöntöttem a kisebbik adagra, azt teljesen bébipapi szerűre összeturmixoltam.
Egy evőkanál zsírt felforrósítottam, ebbe került a másik fél liter, összeforraltam őket. Gondoltam, ne hiányozzon a sült zsír íz...
Majd mindkét adag katyvaszt visszaöntöttem a fazékba, sőt a főzővízzel még higítanom is kellett az állagát.
Három evő folyékony méz került bele végül, s összeforraltam az egészet.
Kolbászpörkölttel tálaltam.

Kisebbik lányom - 175 centi és 68 kiló - kétszer szedett belőle!

Nagyon finom, persze nem PONT OLYAN ízű mint rántásos tesója, de nem is lehet pont olyan, hiszen a pirított liszt kimarad...Küllemében azonban vetekszik a másikkal.

És megint azt kellett megállapítanom, hogy sokkal intenzívebb a főzelék/káposzta íz, ami csak előny!
Régen azt gondoltam, hogy a főzelékek pürésítéssel történő sűrítése micsoda macera. Pedig nem az, kicsit ugyan több a mosogatni való, de ez legyen a legnagyobb bajom!

Mézes csirke, paleo párolt almával és sült karfiollal

Ezek a receptek fenn vannak a neten, én csak összekombináltam őket és kicsit paleósítottam.
2 evőkanál mézet meglangyosítottam, hogy folyósabb legyen, belenyomtam 8 gerezd fokhagymát. Ezt kentem rá nyolc felébe vágott, sózott csirkecombra. Megszórtam mindet szárnyas fűszerkeverékkel, kikentem zsírral a tepsit, bele a husit, pici víz alá, és ugrott a sütőbe letakarva. Kb. másfél órát randizott a sütőmmel. Ez alatt párolódott, majd pirult, mindkét oldalán.

A karfiolt rózsáira szedtem, sóztam, borsoztam, folyékony zsírt fröcsögtettem rá villával.(nincs olajspriccelőm)Sütőpapírral bélelt tepsire tettem, kb. 35 percet sült 220 fokon, alul felül sütve.

2-2 goldent és jonatánt kockákra vágtam. (nem hámoztam, csak mostam) egy gondolatnyi kb. 2 dkg margarinra dobtam, - ezt legközelebb ki fogom hagyni, s ez a legközelebb holnap lesz, mert az egészet eltüntettük - pici ciromlé és víz ment rá. Puhára pároltam.Mivel a golden édes, nem hiányoltuk róla a mézet.
(családom két vékony tagja párolt rizst kapott a karfiol helyett)
Mindenki dicsérte!


Karfiolpüré és zeller-rósejbni

Gondoltam nem csak Pocaknak kellene jót tenni. Hanem a látvány is fontos!
Így a krumplipürét és szalmakrumplit váltottam át zöldségre.
 

A karfiolt csupán vegetás vízben megfőztem - nem sajnáltam tőle - és krumpli nyomóval megpaskoltam egy kicsit. Forrón a legjobb.
A zellert pucolás után hasábokra vágtam, és zsírban kisütöttem.
Nekem kifejezetten ízlett. ( nem sóztam)
Legközelebb a zsírt csökkentendő megpróbálom majd tepsin a sütőben. Mint a szalmakrumplit. Elvileg azt is lehet így.

 

Csak semmi bűvészkedés! Én vidéken élek, nem öt perc leugrani a szomszéd hipermarketbe, ahol minden van. Na meg különben, végig sem olvasom azokat a recepteket, amelyek olyan alapanyagokból készülnek, amelyekért
1. ki kell ugrani Japánba
2. meg kell néznem a wikin, mi a fene is az!
:)

2013. február

Elkészítettem tepsin is, sütőpapírt alulra, megfröccsentettem olívaolajjal, és kb. 40 percig sült. Időközönként megkevergettem. 
A képen a karfiol rózsáira szedve, félig előfőzve, sütőben sütve készült. Kb. 35-45 perc, attól függően, mennyire előfőzött.

A megunhatatlan: párolt zöldség

Az az igazság, hogy ez a receptem igen régi, gyakran készítettem a sült vagy főtt krumpli mellé.
Nagyon imádjuk.
Egy kilónyi fagyasztott zöldségből készítem - soha nem marad másnapra!( nem vagyok márkafüggő, olyat emelek ki a bolti hűtőből, amilyen van, csak azt nézem ne legyen benne krumpli)

Nekem a vízen párolt soha nem ízlett igazán, - mondjuk ki: szar - hamar áttértem erre a változatra!

Disznó zsírra öntöm rá a keveréket, sóval, vegetával, borssal, pici szerecsendióval fedő alatt majdnem készre párolom. ( paleó előtt vajon készítettem, szerintem úgy jobb )
S amitől mi annyira szeretjük: rakok rá sok-sok fokhagymát, nyomón átpréselve! Legalább négy - hat gerezdet!
Végül megszórom egy kis szárított - sk. termés - rozmaringgal.
Isteni!

Paleo sóska, de csak nagyon elvetemülteknek!

Három zacskónyi fagyasztott sóskával vágtam neki ennek a kalandnak.
Mikrós felolvasztás után,a szokásos zsíron párolás következett.
Készült a szokásos sűrítő anyag: két nagy fej hagyma, zsíron pirítva párolva.
Amikor már nagyon köpködött a sóskamassza, hozzá öntöttem a hagymát.
És megkóstoltam. Katasztrofálisan savanyú!
HÁROM -3- evőkanál mézet raktam hozzá, és még sót is, meg persze hígítottam forró vízzel.
És még így is iszonyat! A tükörtojás kicsit szelídített rajta, és a fél tányér után már azt mondtam: egészen ehető..
De biz ez nagyon hiányolja a tejet-tejfölt. Valószínűleg ezek is vesznek el a savanyúságából, mert annak előtte sem raktam hozzá rengeteg cukrot...
Most az ember is fanyalgott egy kicsit, de kikanalazta becsülettel a tányért!
Apropó cukor:
úgy döntöttem, nem fogok sem mű, sem iszonyat drága édesítést elősegítő anyagokat venni.
Szerintem a neandervölgyi igen is lerabolta a fa odvát, amikor a méhek épp úton voltak, tuti kileste és utánozta a barna macit. Így mézet fogok használni, amikor kell, és igyekszem mértékkel tenni ezt... Elérhető az ára, és teljesen természetes.

Két nappal később::
még vesztett a savanyú ízéből, nekem kifejezetten ízlik, ehetőre szelídült!

2013. 02.25.

Újra nekivágtam. Most nem külön készítettem a hagymasűrítményt, hanem egyenesen bele a lábasba és arra tettem a sóskát. Időközben vettem egy doboz nyírfacukrot,  - és két-két evőkanál cukor és méz került az adagba. Nem fogok többet venni, de ki kellett próbálnom, hogy milyen, ahhoz, hogy döntést hozhassak arról, bekerüljön-e a konyhámba vagy ne.
Nem volt elviselhetetlenül savanyú, sőt, isteni finom lett!
Vettem zabtejszínt is, hiszen sok olyan finom étel van, amit valamilyen tejes dologgal szoktunk főzni. Beletettem a sóskába kb. fél doboznyit. A színén és az ízén sem változtatott semmit - lehet, hogy kevés volt.
Úgyhogy a sóskám marad az eredeti elgondolás szerint: tej és rokonok nélkül!

Paleo borsófőzelék

Bár tudom, hogy a hüvelyeseket sem szereti a paleo, én máris alakítok. Annyira oda vagyunk érte, nem szívesen mondanék le róla!Talán, ha havi egy alkalommal megesszük, nem rontunk olyan sokat!
Így készült:
Az első dolog: több alapanyagot használok.
(igaz mi sokan vagyunk, öten eszünk itthon nap mint nap, és akár a harmad napra melegítettet is eltüntetjük :))
Másfél kiló fagyasztott borsót zsíron pároltam, sóval, vegetával. E közben egy másik edényben két nagy fej hagymát kockára vágva pirítottam, pároltam, szintén zsíron.
Amikor majdnem teljesen készen volt a borsó, kb. fél kilónyit kivettem, összeturmixoltam némi vízzel. Majd a párolt hagymával együtt visszaöntöttem a fazékba. Még felengedtem vízzel, hogy az ismert állagot elérjem. Megforrt, belevágtam egy csokor petrezselymet és késznek nyilvánítottam.
Finom lett nagyon!!!
Szép zöld maradt a színe, és sokkal intenzívebb borsó íze volt, mint a réginek!
Virslivel ettük!

Egy-két gondolat

2012. november végétől igyekszünk szénhidrát mentesen enni, illetve főzni.  

Böngésztem a neten, sok mindent olvastam. Mivel több helyen az az információ, hogy fogyást is elősegít ez az étrend, arra gondoltam, kipróbálom. Tekintve, hogy túlsúllyal küszködöm sok éve.
Mint régi motoros, nem félek semmit átalakítani saját arculatra egy kicsit. Ezért is van "FÉL" a blogom nevében.
Mi nagyon imádjuk a főzelékeket, és erre igen kevés ötletet találtam.
Így próbálkozom magamtól. Az alapelvet próbálom betartani: semmi liszt, semmi tej.

A másik ami foglalkoztat, a köret kérdése.
Mivel húst bátran fogyaszthatunk, azt ugye nem nagy kunszt paleóra fordítani.:)
De a köret! Mégsem ehet az ember lánya mindig savanyú uborkát!
Így agyalok és próbálkozom!
És a teljes igazság kedvéért: a kishúgom, aki velünk él, szintén áttérő, és együtt szoktunk konyhatündérkedni! Így a receptekben az ő keze is benne van!

A következőkben feltöltöm azokat a recepteket, amelyeket én kreáltam, vagy a netről lestem el és kipróbáltam, esetleg átalakítottam